Archiv článků aneb co bylo kdy na webu Klubu NW Slaný - CO TŘEBA ANI NEVÍTE?

Chůze a nordic walking – pohyb pro každého

Chůze je pohyb, při němž jsou zapojeny velké skupiny svalů a který přirozeně zatěžuje klouby. Provozovat ji lze kdykoliv, můžete chodit různě rychle na krátkou či delší vzdálenost. Novou formou chůze, tzv. Nordic walkingem, můžete zvýšit aerobní intenzitu pohybu, při němž použitím „nordic holí“ přivedete do stálého pohybu i ruce. Můžete chodit sami a vychutnávat krásnou krajinu a ticho, nebo si z této činnosti udělat společenskou událost a příjemně se pobavit. U tohoto sportu se cítí dobře nejen osoby s nadváhou, ale i revmatici. Po pravidelném a cíleném tréninku dochází k pozitivním efektům. Nejsou to jen dosažené výsledky, co z chůze a nordic walkingu dělají zdravotní sporty, ale ve velké míře i psychické faktory. Hraje zde velkou roli celá řada vlivů: prožitek z přírody, atmosféra skupiny, umírněný a uklidňující vliv, který chůze má, a také fakt, že když se zmírní bolesti, může člověk svému tělu opět důvěřovat.

---------------------------------------------------------------

Severská chůze - báječný pohyb i pro období těhotenství
Severská chůze aneb Nordic walking je sport, který můžete vyzkoušet i v těhotenství. Chůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů, který na rozdíl od některých jiných sportů je doporučován i v období těhotenství… Severská chůze, tedy chůze s hůlkami, je navíc pro těhotnou ženu obohacující v několika dalších rovinách:

Přímé držení těla – díky práci s holemi podporuje posílení a zpevnění horní části těla a zamezuje tak hrbení či zaklánění způsobené rostoucím břichem…
Uvolnění pánve a beder – dobře zvládnutý pohyb rukou a nohou umožní protažení a uvolnění oblasti pánve a beder, které v těhotenství často mohou činit potíže.
Opora a bezpečí – chůze s holemi, které vytváří mimo jiné také oporu, poskytuje dobrý pocit bezpečí před uklouznutím nebo pádem, jak v zimním období či po dešti na cestách i ve volném terénu.
Pěkné prostředí a doba – severskou chůzi je možné provozovat prakticky kdekoliv, i ve městě v parku či při chůzi do práce, pro budoucí maminku je ale víc než dobré projít se venku, v přírodě. Doba, kdy vyrazí, je jen a jen na ní – někomu vyhovuje ráno, jinému zase odpoledne.
Tempo – není kam se hnát! Zvolená rychlost chůze záleží jen a jen na mamince, při jedné procházce se dá chvíli jít rychle a zadýchat se, potom zvolnit a nebo také po celou dobu jít tempem lázeňským a kochat se okolní přírodou.
Společenská záležitost – u severské chůze v případě, že jde více lidí naráz a zvolí lázeňské tempo, se dá docela pěkně povídat. Pohoupání miminka – dobře zvládnutá technika s ladným houpavým krokem umožní miminko báječně pohoupat.
Protažení – cviky s holemi před, v průběhu nebo po procházce umožňují výborné protažení, které ještě více umocní dobrý účinek.

Pokud si nejste jistí, zda vám váš zdravotní či jiný stav severskou chůzi dovoluje, určitě se poraďte se svým lékařem.

Jak na to a co dál? Pokud vás to zaujalo natolik, že máte chuť severskou chůzi vyzkoušet, je potřeba:
1.   
pořídit si hole, rádi vám pomůžeme s výběrem
2.   
naučit se s nimi chodit, můžeme zařídit komorní seminář v případě vašeho zájmu pro skupinu od 10 lidí, těhotenství není podmínkou (dá se i bez toho, ale dobře zvládnutá technika je velikým plus pro výsledek, tedy dobrý pocit a dobré zdraví).
3.   
zbývá už jen se vydat na procházku

Zdroj:https://severskachuze.cz
---------------------------------------------------------------

  8 tipů jak kupovat NW hole

Není to jednoduché. Na trhu je jich široká nabídka. Stojí od pětistovky (v supermarketu s umělohmotným jádrem) až do dvou a více tisíc.

1. Rozhodujte se podle toho, jak často je budete používat. Na občasné vycházky postačí hole za tisíc korun, pokud se chystáte na každodenní trénink, raději si připlaťte.

2. Nejlépe vám poradí ve specializovaných sportovních prodejnách. „Kvalitu a cenu, kterou jsou klienti ochotni za hole zaplatit, si musí rozmyslet sami na základě vlastního zhodnocení, jak často a v jak náročném terénu chtějí hole používat, zda s Nordic Walking holemi teprve začínají, nebo se chtějí účastnit soutěží,“ říká Tomáš Čáslavský dodávající na český trh hole Swix.

3. Ptejte se po holích pro Nordic Walking, jsou totiž trošku jiné než hole na trekking – turistiku.

4. Speciální hole pro Nordic Walking se vyrábějí z odolného a lehkého materiálu (lehké slitiny, karbon), který absorbuje nárazy na zem. Rukojeť s poutkem a hrotem je ergonomicky adaptabilní. Důležitý je použitý materiál, protože ten ovlivňuje váhu, pružnost a další vlastnosti.

5. Promyslete si, do jakého terénu budete s holemi chodit. Většinu holí lze teleskopicky nastavovat, a to v rozpětí od 100 do 145 centimetrů. Takové tyčky se hodí především do horského terénu. Při chůzi do kopce a z kopce totiž oceníte, že se dá délka nastavit. A také je lehce složíte a připnete na batoh.

6. V horském terénu a přírodě se používají hole se špičatými hroty, které ve městě překryjete gumovými nástavci.

7. Pokud žádné horské výstupy neplánujete a pořizujete si je na chůzi po rovině, stačí vám jedna délka. Jaká by měla být? Je to jednoduchá rovnice. Vynásobte svoji výšku koeficientem 0,68. Měříte-li například 170 centimetrů, vyjde vám, že potřebujete hole dlouhé 115 cm. Jiná metoda nabízí odečíst od své výšky 50 centimetrů. V každém případě ale uchopte hole do ruky a zkontrolujte si, aby úhel loketního kloubu při zapíchnuté holi a sevřené rukojeti tvořil asi 90 stupňů.

8. Tento sport sice vypadá nenáročně, ale nic nezkazíte, když se oblečete do funkčního prádla.

-------------------------------------------------------------------